پزشکی و دارویی

آویسل

آویسل که نام دیگرش میکروکریستالین سلولز است، ماده ای است که آن را سلولز چوب آلفا می گیرند. این ماده بی مزه، بی بو و به رنگ سفید است و بیشتر از آن تحت عنوان امولسیفایر و بافت دهنده استفاده می کنند. نام دیگر آویسل خمیر چوب است و استفاده از آن در صنایع مختلف به ویژه صنایع غذایی معمول است. به دلیل این که در این ماده گیاهی مقادیر زیادی فیبر وجود دارد، استفاده از آن به عنوان پایه مواد مغذی برای انواع مواد معدنی، ترکیبات مختلف و ویتامین های مختلف معمول است.

سلولز میکروکریستالی در صنایع شیمیایی نیز با عمل به عنوان جاذب آب خلوص ترکیبات در محلول های پودری خاص را حفظ می کند. استفاده های مختلفی از سلولز میکروکریستالی می شود، این ماده می تواند در فرمول مکمل های سلامتی هم به عنوان ماده فعال کننده و هم به عنوان یک ماده غیر فعال کننده فعالیت داشته باشد.

کاربرد آویسل در صنعت

در صنایع غذایی و دارویی تحت عنوان عامل ضد انعقاد، ضد انجماد در نوشیدنی ها، تثبیت کننده و ژل کننده از آویسل ۱۰۲ یا همان میکروکریستالین سلولز استفاده می کنند.

تهیه نوشیدنی

در نوشیدنی ها میکروکریستالین سلولز به عنوان عامل تثبیت کننده، ضد انجماد، تثبیت کننده، عامل ژلینگ و به عنوان عامل ضد انقباض مواد معلق شیمیایی استفاده می شود. در ساخت نوشیدنی های فوری نیز این ماده پایداری مایع را بهبود می بخشد.

صنایع غذایی

در صنایع غذایی آویسل را به عنوان یک عامل ضد انعقاد، کاهنده میزان کالری و عاملی برای بهبود احتباس آب استفاده می کنند.

امولسیفایر و جایگزینی برای چربی ها

در صورتی که از آویسل به مقدار زیاد استفاده شود، می تواند تاثیرات ملین داشته باشد و در داروسازی نیز از آن استفاده می کنند. به عنوان جایگزینی برای چربی های ناسالم می توانیم از این ماده استفاده کنیم، به علاوه آویسل می تواند وزن و حجم مواد غذایی را بیشتر کند.

در محصولات گوشتی کم چرب، تولید بستنی، تولید مواد غذایی یخ زده، ادویه جات و گوشت قرمز و ادویه افزاینده ویسکوزیته و کاهش چربی ثبات بافت در بستی از میکروکریستالین سلولز کمک می گیرند.

انواع گرید های آویسل

بنابر نوع سلولزی که در ساختار این ماده استفاده می شود، انواع و گرید های مختلفی دارد. به عنوان مثال گرید Avicel PH 101 توانایی تثبیت فوم ها را دارد، می تواند میزان نشاسته را گسترش دهد، عامل ضد جوش است، به عنوان عامل امولسیفایر و جایگزینی برای چربی ها استفاده می شود و بیشتر آن را برای دانه بندی فرایند مرطوب استفاده می کنند. این گرید از این ماده به بدن این اجازه را می دهد که مواد مهم و مورد نیاز را به د رستی جذب کند، سیالیت مناسبی دارد، انحلال پذیری آن زیاد است و چگالی کمی دارد. تراکم و جریان پذیری گرید های ۱۰۲ و ۳۰۲ این ماده بسیار خوب و مناسب است. در این میان گرید ۳۰۲ چگالی ظاهری کمتری دارد و کوچکترین اندازه ذرات در گرید ۱۰۱ مشاهده می شود.

مزایای وجود آویسل در رژیم غذایی

خواص بسیار زیادی که سلولز میکروکریستالی دارد باعث شده است که در تمام صنایع ماده با ارزشی باشد. اکثر مواد غذایی که ما می خوریم حاوی این ترکیب هستند. مصرف این ماده نه تنها خطری برای سلامت فرد دارد، بلکه مزایایی نیز دارد که در ادامه برخی از آن ها را نام می بریم.

کاهش وزن

از آن جایی که میکروکریستالین سلولز یک ماده گیاهی و بر فیبر است، وجود مقادیر زیاد آن در رژیم غذایی موجب کاهش وزن می شود و به همین دلیل هم در ترکیبات قرص های کاهش وزن و مکمل های تغذیه ای وجود دارد.

کمک به افزایش تعداد حرکات روده

مصرف مقدار زیاد سلولز می تواند تعداد و حجم حرکات روده را افزایش دهد، چرا سلولز در روده جذب نمی شود، البته سلولزی که در ترکیب آویسل وجود دارد، به نسبت دیگر اشکال سلولز تاثیر کمتری روی شدت، حجم و دفعات حرکات روده می گذارد.

عوارض جانبی مصرف آویسل

مصرف بیش از اندازه این ماده می تواند عوارض مختلفی از جمله نفخ، افزایش تولید مدفوع و ایجاد گاز را در پی داشته باشد. کسانی که سابقه انسداد روده دارند یا بیماری کرون دارند، بهتر است قبل از مصرف این ماده با پزشک متخصص یا داروساز مشورت کنند. مصرف محصولاتی که در ترکیباتشان میکروکریستالین سلولز دارند، می تواند سطح قند خون را کاهش دهد و موجب کاهش جذب برخی از داروها شود. استفاده از مکمل های حاوی این ماده را از دوز های کم شروع کنید تا ابتلا به نفخ و میزان گازهای روده را به حداقل برسانید. مصرف این ماده در برخی از افراد نیز ممکن است باعث وقوع واکنش های آلرژیک شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا