پیش فرض

روغن سیلیکون

روغن سیلیکون به معنی گروهی از مونومر های آبگریز و ترکیبات پلیمری است که با نام ارگانوسیلوکسان شناخته می شود و از پیوند های اکسیژن-سیلیکون تشکیل شده است. این روغن کشش سطحی پایین، قدرت انتشار بالا، پایداری و تحمل حرارتی زیادی دارد و غیر سمی است و برای استفاده در صنایع مختلف مناسب است. واحد های تکرار شونده سیلوکان همراه با زنجیره های جانبی یک زنجیره خطی می سازند که توانایی دفع آب و چسبندگی زیادی دارد و به همین دلیل روغن نامیده می شود.

هر یک از روغن های سیلیکون خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاص خودشان را دارند که فرق عمده شان در ساختار شیمایی انتهای زنجیر و گروه های جانبی، وزن مولکولی و طول زنجیره خطی است. از آن جایی که این ماده می تواند موجب حفظ یکپارچگی بین اپیتلیوم رنگی و شبکیه شود و می تواند مایعات آبکی سطح شبکیه را جابه جا کند، از آن در عمل های جراحی چشم استفاده می کنند.

روغن سیلیکون چیست؟

از آن جایی که مدت زیادی از کشف و عرضه این روغن به بازار نمی گذرد، با گذشت زمان کاربرد های بیشتری از آن در حال کشف شدن است. این روغن حاوی اتم های متناوب اکسیژن و سیلیکون است و روغنی بدون بو، غیر قابل اشتعال و غیر سم است که نوعی سیلوکسان پلیمریزه مایع به همراه زنجیره های جانبی است.

ویژگی های روغن سیلیکون

از این روغن به عنوان روان کننده در تردمیل و ماشین و نیز مایعات هیدرولیک و روغن های مایع حرارتی استفاده می کنند. روغن های سیلیکونی قابل اشتعال نیستند و در برابر الکتریسیته عایق اند. این ویژگی ها باعث شده تا ما بتوانیم از این ماده به طور گسترده در خشک کن های یخچال ها به عنوان مبرد و در حمام ها برای گرمایش استفاده کنیم. در تولید محصولات آرایشی و ضد عرق ها می توانیم از این ماده استفاده کنیم چرا که دسته ای از این روغن ها تحت عنوان سیکلوسیلوکسان ها خواصشان شباهت زیادی با سایر سیلوکسان های غیر حلقوی دارد ولی فراریت آن ها بیشتر است.

کاربرد های روغن سیلیکون

برای ایجاد نقش سلولی یا آبستره سلولی و طرح های مختلف در رنگ آمیزی و نقاشی با تکنیک اکریلیک یا آبستره از این روغن استفاده می کنند. در بسته بندی غذاها، فراوری آن ها و تولید روکش، بطری و ظروف از گرید های مختلف روغن سیلیکونی استفاده می کنند.

در ترکیبات داروهایی که نفخ را از بین می برند نیز اغلب روغن های سیلیکونی وجود دارد و درون قطره هایی که برای آسیب چشم استفاده می شود و اشک مصنوعی نیز این روغن استفاده شده است

در صنایع هوا و فضا، تولید واکس، پولیش، لاستیک، پلاستیک و صنایع خودروسازی از این روغن به دلیل خاصیت براق کنندگی که دارد استفاده می کنند. برای افزایش سرعت تخمیر در کارخانه های دلستر سازی، پماد ها و محلول های ضد زنگ و پرداخت کاری نرم پارچه ها نیز از این ماده استفاده می کنند. در صنایع مقاومت حرارتی و برودتی نیز روغن سیلیکون کاربرد گسترده ای به عنوان روان کننده دارد و کار با آن بسیار راحت است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا