پیش فرض

متاسیلیکات سدیم

متاسیلیکات سدیم نوعی ماده معدنی شیمیایی با کاربرد های گسترده ای در صنعت است که در آب محلول و در الکل غیر محلول بوده و بلور های بی رنگ آن رطوبت را جذب می کند. این ماده قلیایی به دلیل این که ترکیبات معدنی دارد برای ساخت ترکیبات ضد حریق استفاده می شود و با درجات مختلفی از هیدراتاسیون سنتز می شود.

خاصیت و شاخص قلیایی بودن سدیم متاسیلیکات در بالا ترین حد ممکن است، خاصیت ضد عفونی کنندگی و امولسیون کنندگی بالایی دارد و ناخالصی ها را از بین می برد و از تجمع مجدد این ناخالصی ها جلوگیری می کند. در تولید تثبیت کننده ها و شوینده ها، سیلیکاژل و سیمان و اتصال دهنده ها و بسته بندی تخم مرغ ها از این ماده استفاده می کنند.

ویژگی های متاسیلیکات سدیم

این ماده یک ترکیب یونی است که از آنیون ها و کاتیون های پلی مری سیلیکات ساخته می شود و در گروه محصولات غیر آلی نمکی قرار دارد. وزن مولکولی این ماده کریستالی پایین است، شامل ترکیبات پنتاهیدراته، غیر هیدراته و انهیدرات است و حاصل واکنش حرارتی بین سود سوز آور با آلکالین کف کننده است.

متا سیلیکات سدیم می تواند در تولید دترجنت ها و پاک کننده های فلزی جایگزین مناسبی برای سدیم تری پلی فسفات باشد و جلوی خوردگی فلزات را می گیرد. این ماده آلودگی های زیست محیطی ناشی از سدیم تری پلی فسفات را کاهش می دهد. هنگامی که محلول های حاوی این ماده گرم یا اسیدی شوند، هیدرولیز می شوند و به اسید سیلیسیک و یون های سدیم آزاد تبدیل می شوند.

کاربرد متاسیلیکات سدیم

در صنایع مختلف از جمله در فراوری چرم، تولید سرامیک، مواد شوینده، آبکاری، کاغذ سازی، تولید بتن و سیمان، روغن، مواد نسوز و تولید پارچه به طور گسترده ای از این ترکیب استفاده می کنند. برای تولید مواد شوینده و صابونی نیز از هیدرات های متا سیلیکات سدیم استفاده می کنند. در مواد شوینده و صابون ها نیز این ترکیب تحت عنوان سازنده ماده ای که موجب حفظ کارایی و تقویت محصول از طریق غیر فعال کردن سختی آب می شود، کاربرد دارد.

برای بی رنگ کردن مو در مواد آرایشی و در غالب اکسیدان از متا سیلیکات سدیم استفاده می کنند و افزودن این ماده به سیمان موجب می شود که در واکنش با آب با سرعت بالاتری سخت شود. این ماده در صنایع تولید کاغذ به از بین بردن ناخالصی ها و رنگ جوهر و سفید کردن مواد اولیه در تولید کاغذ کمک می کند و از آن در حفاری و صنایع معدن برای استخراج مواد معدنی کمک می گیرند. محلول های غلیظ متا سیلیکات سدیم می توانند سیستم های آبی را تحت تاثیر خودشان قرار بدهند و به همین دلیل بیشتر به صورت رقیق مصرف می شود و فرم رقیق این ماده غیر آلی روی چرخه طبیعت تاثیر زیادی نمی گذارد.

ایمنی کار با متاسیلیکات سدیم

FDA یا سازمان غذا و داروی آمریکا این ماده را نوعی افزودنی غذایی غیر مستقیم می داند که از راه ضد عفونی میوه ها و سبزیجات و شستشو وارد بدن انسان می شود.

تماس مستقیم و استنشاق این ماده تحریک کننده بوده و به شدت برای انسان خطرناک است، بنابراین بهتر است هنگام کار با آن از عینک های محافظ و دستکش و ماسک استفاده کنید و در صورتی که به طور اتفاقی این ماده با پوستتان تماس پیدا کرد محل را با آب بشورید و اگر این ماده را بلعیدید به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید.

انواع متاسیلیکات سدیم

این ماده را بر اساس کاربرد، نوع، شکل و درجه، منطقه و استفاده نهایی تقسیم بندی می کنند. در بازار متا سیلیکات سدیم را بر اساس نوع به دو گروه مایع و جامد و پکیج آن به دو گروه بی آب و کریستالی تقسیم می شود. نوع جامد این ماده به دلیل کاربرد های فراوانی که در صنایع دارد، بیشتر استفاده می شود و نوع مایع آن نیز در برخی صنایع کاربرد دارد.

سدیم سیلیکات مایع

نوع مایع این ماده را از حل کردن سیلیکات های جامد از طریق فرایند هیدروترمال در اتوکلاو و تحت فشار شدید به دست می آورند و یا آن را در آب حل می کنند. در آماده سازی دارو ها بیشتر از این نوع سدیم سیلیکات استفاده می کنند و استفاده های دیگر آن در ساخت کاغذ و خمیر، سرامیک سازی، تولید مواد شوینده و پارچه ها و منسوجات است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا